/, محتوای تصویری/ساخت موشن گرافیک چقدر برای شما آب می خورد؟

ساخت موشن گرافیک چقدر برای شما آب می خورد؟

قیمت ساخت موشن گرافیک

 برای انتخاب شرکت سازنده موشن گرافیک لازم به پرداخت هزینه های نجومی نیست و با کمی جستجو می توانید سازندگانی منصف که کارهای با کیفیت ارائه می دهند، پیدا کنید.

شما هم به دنبال ساخت موشن گرافیک برای معرفی کسب و کار خود در فضای مجازی هستید؟ می خواهید بدانید چرا سازندگان موشن گرافیک قیمت های متنوعی ارائه می دهند؟  این مطلب پس از ارائه یک معرفی مختصر به عوامل اثرگذار بر هزینه تولید موشن گرافیک می پردازیم.

موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک شامل تصاویر گرافیکی متحرک است و به نوعی انیمیشن دو بعدی به حساب می آید. شاید بتوان گفت موشن گرافیک فیلمی کوتاه حاصل از به حرکت درآوردن عناصر گرافیکی توسط نرم افزارهای مخصوص است. با گسترش دامنه استفاده از ابزارها و تکنیک های دیجیتال مارکتینگ به خصوص بازاریابی ویدئویی، محبوبیت موشن گرافیک برای کسب و کارها نیز رشد روز افزونی داشته است. به خصوص از آن جهت که ساخت موشن گرافیک به مراتب از ساخت تیزرها و کلیپ های ویدئویی هزینه پایین تری دارد. امروز از موشن گرافیک برای تحقق اهداف تبلیغاتی، آموزشی، اطلاع رسانی، و سرگرمی مورد استفاده قرار می گیرد.

موشن گرافیک به عنوان زیرمجموعه ای از طراحی گرافیکی حوزه ای بسیار گسترده و متنوع است. فی الواقع امکان خلق تصاویر گرافیکی بی شمار، به کارگیری رنگ های جذاب و افکت های چندرسانه ای، دست طراحان خلاق و ایده پرداز را بسیار باز گذاشته است. برای آشنایی بیشتر با موشن گرافیک، کاربردها و مزیت های آن می توانید مقاله طراحی موشن گرافیک چه تاثیری بر برندینگ دارد؟ را مطالعه نمایید.

Motion Graphic Design

 

ملزومات ساخت موشن گرافیک

تولید موشن گرافیک به چند عامل نیاز دارد. طبیعتا اولین عامل ذهنی خلاق است تا بتواند ایده های جذاب را از طریق تکنیک های کامپیوتری پیاده کند. همچنین تسلط بر تکنیک های طراحی و استفاده از نرم افزارها را نباید نادیده گرفت.  مرحله بعدی سیستم کامپیوتری مناسب و نرم افزارهای پیشرفته روند ساخت موشن گرافیک را تسهیل می کند. ضمن اینکه امکان تولید خروجی های خلاقانه و بدیع را فراهم می آورد. همچنین طراحان حرفه ای موشن گرافیک بعضا از تجهیزات فیلم برداری، عکاسی و ضبط صدا نیز بهره می برند.

انواع موشن گرافیک

موشن گرافیک ها انواع مختلفی دارند که در اینجا به اصلی ترین آنها اشاره می کنیم.

موشن  گرافیک سازمانی. برای استفاده در سازمان ها، نمایشگاه ها و  جشنواره ها جهت ارائه آمار و اطلاعات استفاده می شود.

موشن گرافیک فانتزی و کارتونی. معمولا با هدف تبلیغات ویدئویی در فضای مجازی یا تلویزیون ساخته می شود.

موشن گرافیک ایزومتریک. در تولید این موشن گرافیک ها، تصاویر و المان های ایزومتریک به کار می رود.

البته موشن گرافیک ها از نظر تکنیک ساخت به دو بعدی و سه بعدی تقسیم می شوند. همچنین از نظر کاربرد نیز می توان آنها را به لوگوی متحرک، بنر متحرک، سایت، اینفو (گرافیک) متحرک، آگهی تبلیغاتی، تیتراژ فیلم و سریال و … تقسیم نمود.

انواع موشن گرافیک

مراحل ساخت موشن گرافیک

به طور کلی می توان روند تولید موشن گرافیک را به مراحل زیر تقسیم کرد:

1- دریافت سفارش کارفرما

2- یافتن ایده مناسب

3- پیاده سازی سناریو و طرح کلی داستان به صورت متن

4- تولید محتوای صوتی و تصویری مورد نیاز برای طرح (استوری برد)

5- ضبط گفتار (نریشن)

6- متحرک سازی صحنه ها (انیمیت کردن)

7- صداگذاری، افکت گذاری و تدوین

8- گرفتن خروجی نهایی

9- ارائه خروجی به کارفرما و اعمال اصلاحات

هزینه ساخت موشن گرافیک به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه تولید یک موشن گرافیک به عوامل گوناگونی وابسته است. از نوع پروژه و هدف ساخت آن گرفته تا سبک طراحی و زمان پروژه. اگر پروژه ای به گوینده نیاز داشته باشد طبیعتا هزینه بیشتری دارد. همچنین موشن گرافیک های سه بعدی از دو بعدی گران تر هستند. بنابراین تعرفه های ساخت موشن گرافیک بر اساس پارامترهای مختلفی تعیین می شود.

طراحی Motion Graphic

عوامل موثر بر قیمت موشن گرافیک

از جمله مهمترین پارامترهایی که در تعیین هزینه موشن گرافیک نقش دارند، می توان به این موارد اشاره کرد:

– سبک طراحی پروژه: اینکه پروژه فلت (دو بعدی) است یا سه بعدی و اینکه کارتونی است یا واقعی موجب تغییر در هزینه های تولید می شود.

– مدت زمان: طول مدت موشن گرافیک یکی از عوامل اصلی تعیین کننده قیمت نهایی است.

– نیاز به الزامات جانبی: ساخت موزیک، استفاده از صدای گوینده (نریتور)، فیلمبرداری و … موجب افزایش هزینه ها می شود.

– افکت و مدت زمان رندر: استفاده از افکت ها و زمان رندرهای پروژه نیز از دیگر عواملی است که برای محاسبه قیمت پروژه در نظر گرفته می شود.

– سناریو: نگارش سناریوهای خلاقانه و ایده پردازی های بکر موجب افزایش هزینه ها می شود.

– تجهیزات مورد استفاده: بسته به نرم افزار یا تجهیزات جانبی به کار رفته قیمت تمام شده پروژه متغیر خواهد بود. تولید موشن گرافیک های با کیفیت به نرم افزارها یا تجهیزات پیشرفته تر نیاز دارد.

– نوع پروژه و هدف ساخت آن: اینکه هدف کارفرما تولید تیزر تبلیغاتی برای فضای مجازی یا تلویزیون باشد یا ساخت یک موشن آموزشی یا طراحی سایت و … ممکن است هزینه نهایی را دستخوش تغییر کند. همچنین موشن گرافیک فانتزی قیمت بیشتری در مقایسه با موشن گرافیک های سازمانی دارد.

ساخت موشن گرافیک

نحوه محاسبه قیمت ساخت موشن گرافیک

هزینه تمام شده موشن گرافیک را به صورت “ثانیه ای” محاسبه می کنند. معمولا شرکت های قیمت نهایی را به ازای مدت زمان پروژه متفاوت در نظر می گیرند. برای مثال محاسبه هزینه ساخت برای زیر 30 ثانیه، زیر 60 ثانیه، زیر 90 ثانیه و … می تواند متفاوت باشد. همچنین انجمن صنفی طراحان ایران در سال گذشته تعرفه های ساخت موشن گرافیک را اعلام کرد. گرچه اکثر شرکت ها این تعرفه ها را نادیده می گیرند و قیمت های خاص خود را دارند. برای انتخاب شرکت سازنده موشن گرافیک لازم به پرداخت هزینه های نجومی نیست و با کمی جستجو می توانید سازندگانی منصف که کارهای با کیفیت ارائه می دهند، پیدا کنید.

توسط |2020-04-15T09:23:19+00:0013th اکتبر, 2019|طراحی, محتوای تصویری|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

0